انواع سیستم های مدیریت محتوا : وردپرس (wordpress)

cms-wordpress

 

همانطور که در مقاله “cms یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟” ذکر کردیم، انتخاب یک سیستم مدیریت محتوای مناسب برای راه اندازی وب سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله به بررسی محبوبترین cms دنیا می پردازیم. این شما و “ورد پرس” !

چرا ورد پرس؟

در حال حاضر  ورد پرس ,محبوبترین سیستم مدیریت محتوای موجود در دنیا است که نسبت به قبل بسیار به روز تر شده . ورد پرس یک انتخاب خوب  نه تنها برای  مبتدیان بلکه افراد و سایت های حرفه ای نیز می باشد زیرا که به راحتی نصب می شود و کار با آن نیز راحت است. به دلیل  باز بودن منبع (Open Source)  ورد پرس در بیش از ۵۰ زبان مختلف دنیا در دسترس است.

دو نسخه از این  نرم افزار وجود دارد. یک نسخه در یک ابر میزبانی شده و از طریق سایت WordPress.com قابل دسترسی است. دیگری (wordpress.org) برای دانلود در سرور یا میزبان خصوصی در دسترس است.

در حال حاضر بیش از ۲۶درصد از وب سایت های جهان از ورد پرس استفاده می کنند  این تعداد در سالهای آینده به ۳۰ درصد خواهد رسید زیرا  ورد پرس نه تنها محبوبترین گزینه انتشار محتوا در وب است بلکه سریع ترین سیستم مدیریت محتوا ی در حال رشد نیز می باشد  ورد پرس هم چنین به عنوان اقتصادی ترین گزینه در انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا نیز انتخاب شده است.

وردپرس به شما مالکیت کامل بر روی محتوایتان را می دهد و قدرت چاپ آن را در اختیارتان قرار می دهد. در ابتدا،توسعه دهندگان، وردپرس را به عنوان یک ابزار وبلاگ نویسی در زبان PHP  تعریف کردند که به مردم کمک می کند تا به سادگی با انتخاب یک طراحی، انتخاب چند ویجت که متن، تصاویر یا تقویم ها را نمایش می دهند و با افزودن محتوا، به سرعت وبلاگ را بسازند. این سیستم برای ایجاد یک محیط کاربر پسند برای نوشتن مقالات و مطالب جدید ایجاد شده است.

پلاگین ها:

(پلاگین ها: ابزارهای جانبی هستند که شرکت سازنده نرم افزار به کاربران داده تا آن ها بتوانند در زمینه بهبود و گسترش دادن کار برنامه فعالیت داشته باشند.

اسکریپت: یک برنامه یا کد نوشته شده که با استفاده از یک زبان برنامه نویسی است که اجازه می دهد تا کنترل خاصی از یک نرم افزار یا بسیاری از نرم افزارها داشته باشد.)

این اسکریپت بیش از ده هزار افزونه موجود در وب سایت خود دارد. به همین دلیل وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) شناخته می شود، ورد پرس نه تنها برای یک اسکریپت وبلاگ نویسی. بلکه در اکثریت قاطع پلاگین ها به صورت رایگان در دسترس هست.

پلاگین ها و کارایی:

برای رقابت با جوملا یا دروپال، وردپرس نیاز به مقدار زیادی افزونه های نصب شده دارد. متاسفانه این پلاگین ها کارایی اسکریپت را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی دیگر از مشکلات زمانی رخ می دهد که شما نیاز به انتخاب یک افزونه برای یک قابلیت خاص دارید. در میان هزاران پلاگین، اکثر آنها کلون خود را دارند. این بدان معنی است که هر یک از قابلیت های داده شده می تواند توسط چند افزونه مختلف ایجاد شده توسط نویسندگان مختلف اضافه شود. گاهی اوقات انتخاب مناسب می تواند زمان زیادی را صرف کند.

قالب ها:

در صفحه اصلی  ورد پرس شما می توانید هزاران قالب گرافیکی را مشاهده کنید که می تواند نمای وبسایت شما را تغییر دهد. شما می توانید  از قالب های رایگان و فروشی استفاده کنید موارد فروشی اغلب پیشرفته تر و جالب تر هستند. اصلاح جداول یا فرمت گرافیکی می تواند پیچیده تر از سایر برنامه های مانند Quick.Cms یا joomla  باشد.

زمینه های غیر استاندارد:

شما به راحتی می توانید فیلدهای خود را با استفاده از افزونه ها به فرم اضافه کنید این باعث می شود که وبلاگ یا زیر صفحات شما برچسب ها، دسته ها یا توصیف های اضافی داشته باشند.

معایب ورد پرس:

  1. برای اصلاح نیاز به دانش PHP دارد.
  2. .عملیاتی مانند حذف تاریخ  یک فیلد نیاز به درک زبان PHP دارد. این مورد برای بسیاری از این اصلاحات وجود  دارد.
  3. اصلاح گرافیک نیاز به دانش CSS و HTML دارد.
  4. گرچه بسیاری از قالب های موجود در صفحه اصلی وجود دارد، اما بسیاری از آنها بسیار یکسان اند. به این دلیل شما  برای ایجاد یک نگاه منحصر به فرد در سایت خود   نیاز به دانستن دانش CSS و HTML دارید.

سایت های معروفی که از وردپرس استفاده می کنند:

می توان به YAHOO ,FORD ,DIGG BLOG ,SAMSUNG ,MOZILLA FIREFOX…اشاره کرد که این خود دلیلی بر کارایی بالای این سیستم مدریت محتوا است.

نتیجه گیری:

از ورد پرس می توان برای وبلاگ و فوتوبلاگ و پادکست و گالری و… استفاده نمود. هدف اصلی سازندگان ورد پرس راحتی کار با آن و رعایت استاندارد های جهانی و انعطاف پذیری بالای آن است.

ممنون از اینکه مطلب ما رو مطالعه نمودید امیدوارم توانسته باشیم برای انتخاب ورد پرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا برای سایتتان به شما کمک کرده باشیم. همچنان با ما باشید تا معرفی سیستم مدیریت محتوای بعدی  که چیزی نیست به جز جوملا.

دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه هرمزگان

1 دیدگاه On انواع سیستم های مدیریت محتوا : وردپرس (wordpress)

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره ما

درباره ما

با توجه به اهمیت رو به رشد مسائلی چون فناوری نوین و مهندسی همچنین تجاری سازی ایده ها در عصر امروز elmono قصد دارد با ایجاد فضایی منحصر به فرد و هوشمندانه و ارائه الگوها و سیستم های نوین به شما قدرت کنترل و ارزش آفرینی انچه را که می دانید اعطا کند در این راستا ما برآنیم با ارائه راه حل های جدید و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی پاسخگوی نیازمندی های شما در حوزه های علمی و کسب ثروت از ایده های نو باشیم.