تجارت الکترونیک

ecommerce

شاید برای شما هم جالب باشد، از خواب بیدار می شوید پیامک بانکی آخرین واریز به حسابتان را چک می کنید و با خیال راحت به خواب بر می گردید! امروزه افراد زیادی هستند که با استفاده از روش های نوین کسب و کار درآمد قابل توجهی را به راحتی کسب می کنند. تجارت الکترونیک از جمله این روش هاست.

به طور ساده هر معامله تجاری که در فضای اینترنت انجام شود، تجارت الکترونیک نامیده می شود. به عنوان مثال خرید و فروش آنلاین که امروزه در سطح جهان بسیار مطرح است، نمونه ای از این تجارت می باشد. اما دنیای تجارت الکترونیک  فعالیت های دیگری را نیز شامل می شود. در واقع هر فرم قراردادی که به صورت الکترونیکی بین طرفین انجام می شود، از نوع تجارت الکترونیک است.در این قسمت به نمونه هایی از فعالیت ها در حوزه ی تجارت الکترونیک، می پردازیم.

انواع فعالیت ها در تجارت الکترونیک :

۱- خرید آنلاین

خرید و فروش آنلاین کالا یکی از مثال های معروف در این تجارت است. در این راستا فروشندگان، فروشگاه های بزرگی را به وجود می آورند که در واقع معادل خرده فروشی های آنلاین هستند و خریداران تنها با کلیک کردن موس کالاهای مورد نیازشان را  جست و جو و خریداری می کنند. به عنوان مثال می توان به سایت Amazon اشاره کرد، با وجود اینکه آمازون در حوزه ی خرید آنلاین پیشرو نیست اما مطمئنا معروف ترین مقصد برای خرید آنلاین است.

۲-پرداخت الکترونیک

وقتی شما کالایی را به صورت آنلاین خریداری می کنید ، به مکانیزمی جهت پرداخت آنلاین نیز احتیاج دارید. این جا جاییست که درگاه های پرداخت اینترنتی نمایان می شوند. پرداخت الکترونیک، ناتوانی در ارتباطات را به وسیله نوشتن و فرستادن گزارشات از طریق ایمیل کاهش می دهد. همچنین بسیاری از مسائل امنیت در حوزه ی پرداخت را نیز در بر می گیرد.

۳-مزایده آنلاین

در واقع هنگامی که شما به مزایده آنلاین می اندیشید سایت ebay بهترین نمونه آن است. نمونه داخلی آن را هم می­توان در سایت esam مشاهده نمود. مزایده های فیزیکی قبل از مزایده های آنلاین به وجود می آیند اما اینترنت فضایی را به وجود آورده که مزایده ها به راحتی برای خریداران و فروشندگان در دسترس است. مزایده های آنلاین مکانیزم موثری برای کشف قیمت هستند. بسیاری از خریداران به این نتیجه رسیده اند که مکانیزم خرید مزایده بسیار جذاب تر از خرید عادی از فروشگاه است.

۴-بانکداری اینترنتی

امروزه شما قادر به انجام کل عملیات بانکی بدون مراجعه به شعب فیزیکی بانک ها هستید. تعامل وبسایت ها با حساب های بانکی و اضافه شدن کارت های اعتباری، پیشرفت بزرگی در تجارت الکترونیک بود.

۵-بلیط آنلاین

بلیط هواپیما، قطار، سینما، بازی، رویداد های مختلف و هر نوع بلیط دیگری را در اینترنت می توانید بدون ایستادن در صف های بلیط فروشی و به راحتی رزرو کنید.

انواع تجارت الکترونیک :

تجارت الکترونیک با توجه به نوع مشارکت در معاملات به صورت زیر طبقه بندی می شود :

کسب و کار به کسب و کار (B2B)

تجارت کسب و کار به کسب و کار ،معاملاتی هستند که دو طرف قرارداد بنگاه ها ، کارخانجات، خرده فروشان، معامله گران و امثال این دسته هستند.

کسب و کار به مصرف کننده (B2C)

وقتی معاملات به صورت الکترونیکی به مشتری نهایی فروخته می شوند از نوع تجارت کسب و کار به مصرف کننده می باشند که منطق این مدل حذف کردن رجوع مشتری به فروشگاه های فیزیکی است.

مصرف کننده به کسب و کار (C2B)

در این مدل، تجارت آنلاین به مصرف کنندگان اجازه داده است که نیاز های تجاری خود را برآورده کنند. به عنوان مثال مصرف کننده نیازش را در سایت به اشتراک گذاشته و کمپانی های مختلف پیشنهاد هایی را در جهت رفع نیاز مصرف کننده ارائه می دهند.

مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)

برخی از معاملات نخستین و اولیه در زمان قدیم در سیستم اقتصادی جهان شامل مبادله کالا با کالا که نوعی از تجارت مصرف کننده به مصرف کننده می باشد، می شوند.  اما این نوع از تجارت در سال های اخیر دیگر وجود نداشت تا اینکه تجارت الکترونیک ظهور پیدا کرد. سایت های مزایده نمونه ای از این مدل در تجارت الکترونیک هستند.

 

در آخر مزیت اصلی تجارت الکترونیک این است که در حقیقت محدودیت های زمان و مسافت را حذف می کند. تجارت الکترونیک عملیات را آسان و هزینه ها را کاهش می دهد.  اما هر کسب و کار الکترونیکی نیازمند برنامه ریزی و مدیریت می باشد، اینکه شروع یک تجارت در اینترنت به چه صورت باشد، لجستیک و زنجیره تامین چگونه طرحریزی شود و چه عواملی در این راستا در نظر گرفته شود که در کاهش هزینه ها و ارتقا سطح خدمات پیشرفت کرد،بسیار مهم است و رمز موفقیت بسیاری از بهترین های تجارت الکترونیک در جهان است.

در مقالات آتی ساختار کلی تجارت الکترونیک به صورت مرحله به مرحله مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهاداتی جهت راه اندازی کسب و کارهای مبتنی بر تجارت الکترونیک ارائه خواهد شد.

کارشناس ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه هرمزگان؛

3 دیدگاه On تجارت الکترونیک

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره ما

درباره ما

با توجه به اهمیت رو به رشد مسائلی چون فناوری نوین و مهندسی همچنین تجاری سازی ایده ها در عصر امروز elmono قصد دارد با ایجاد فضایی منحصر به فرد و هوشمندانه و ارائه الگوها و سیستم های نوین به شما قدرت کنترل و ارزش آفرینی انچه را که می دانید اعطا کند در این راستا ما برآنیم با ارائه راه حل های جدید و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی پاسخگوی نیازمندی های شما در حوزه های علمی و کسب ثروت از ایده های نو باشیم.