ابزارهای تصمیم گیری مدیران پروژه | TCQ و OMP

ابزارهای تصمیم گیری مدیران پروژه

یکی از وظایف اصلی مدیران پروژه انتخاب و تصمیم گیری در هنگام مواجه شدن با محدودیت ها است. این محدودیت ها می توانند در قالب های گوناگونی همچون زمان، هزینه و… باشند. از ادوار پیشین راهکارهایی برای حل این موضوع وجود داشته  و به مرور زمان بهبود یافته اند؛ ابزارهای تصمیم گیری زیادی وجود دارد که مدیران پروژه میتوانند برای تصمیم گیری بهینه از آنها بهره ببرند. دو تا از پرکاربردترین ابزارهای تصمیم گیری مدیران پروژه  TCQ و OMP هستند که در این مطلب قصد داریم به معرفی این دو ابزار بپردازیم. با ما همراه باشید.

TCQ

این ابزار از قدیمی ترین ابزارهای تصمیم گیری مدیران پروژه است که امروزه در کشور ما نیز اکثر مدیران پروژه از این ابزار استفاده میکنند. اکثر افراد با تجربه با مثلث سه گانه TCQ(زمان، هزینه و کیفیت) آشنا هستند. در انجام پروژه ها، ایده آل این است که بین برنامه ریزی شده ها، هزینه ها و مشخصات مشخص شده تعادل مناسب برقرار شود. این  مثلث به مدیران ارشد کمک میکند تا متوجه شوند که محدودیت ها باید برای یک ، دو یا هر سه طرف تعیین شود.

برای مثال، زمانی که برای رسیدن به تاریخ تحویل پروژه ناچاریم هزینه بیشتری متحمل شویم. حال مدیر پروژه باید بین هزینه بیشتر و یا عدم تحویل به موقع مصالحه کند. هر مدیر پروژه با تجربه ای می داند که عوامل متعددی برای در نظر گرفتن و به دست اوردن توازن متضاد بین هزینه، زمان و کیفیت وجود دارد. در تصویر زیر مثلث سه گانه TCQ را مشاهده میکنید.


OMP

این ابزار امروزه در حال جایگزینی ابزار قبلی است که برای شما توضیح دادیم. بنابراین به معرفی یک مثلث دیگر میپردازیم، که به کسب و کار ما کمک می کند و در مدیریت پروژه های واقعی دخالت داشته باشد. مثلث OPM ( هدف – کارایی –ابزار ) جایگزین پیشنهادی ابزار TCQ است. ممکن است نتوان هر سه ضلع مثلث را رفع کرد اما حداقل یکی باید تحمل کافی داشته باشد.

نگرانی مدیران ارشد جایز است اما به هرحال باید مشخص کنند که چه چیزی می خواهند. در مثلث OMP برای کمک به مدیران ارشد درک می کند که آنها باید کنترل خود را از ابزار دستیابی به اهداف آسان تر کنند. آنها باید به هر برنامه و پروژه اختیار داشته باشند و ترجیحات خود را بیان کنند، اما نباید ابزارها را تعیین کنند. این به ویژه مربوط به چگونگی تعیین سیاستمداران کسب و کار برای برنامه های مهم می باشد. آنها اغلب در مورد ابزارها وسواس دارند و یک یا هر دو هدف یا عملکرد را نادیده می گیرند.

برای مثال ، در انگلستان، گنبد هزاره به طور عمومی به عنوان یک برنامه مضحک شد، زیرا سیاستمداران نمی توانستند بگویند چه چیزی می خواهند زیرا آنها فقط نگران وسایل ساختمان بودند. آنها فقط امیدوار بودند که شخص دیگری با هدف خود سازگار باشد.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

اسلایدر سایدبار

درباره ما

درباره ما

با توجه به اهمیت رو به رشد مسائلی چون فناوری نوین و مهندسی همچنین تجاری سازی ایده ها در عصر امروز elmono قصد دارد با ایجاد فضایی منحصر به فرد و هوشمندانه و ارائه الگوها و سیستم های نوین به شما قدرت کنترل و ارزش آفرینی انچه را که می دانید اعطا کند در این راستا ما برآنیم با ارائه راه حل های جدید و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی پاسخگوی نیازمندی های شما در حوزه های علمی و کسب ثروت از ایده های نو باشیم.